Lamborghini Aventador Roadster - Bestia bez dachu

Lamborghini Aventador Roadster

Lamborghini do skonstuowania zdejmowanego dachu swojego nowego Roadstera zastosowało włókno węglowe, co zmniejszyło jego wagę do zaledwie 6 kg. Zdemontowany dwuczęściowy dach idealnie mieści się w specjalnie wyprofilowanej wnęce wewnątrz bagażnika.

Aventador Roadster posiada 700-konny silnik V12 znany z wersji z dachem. Dzięki niemu może się rozpędzić do prędkości 350 km/h, wystrzeliwując wcześniej do 100 km/h w czasie 3 sekund. Ciekawostką jest to, że wyposażono go w system start & stop, a także dezaktywacji połowy cylindrów w sytuacji gdy nie potrzebujemy całości z tej monstrualnej mocy. Jest to raczej efekt wszechobecnego nacisku na zmniejszanie emisji spalin, ponieważ właścicieli Aventadorów raczej nie obchodzi spalanie. Moment obrotowy przekazywany jest na wszystkie koła za pośrednictwem 7-biegowej przekładni automatycznej.

W stosunku do wersji coupe, hiperauto posiada dwie zmiany. Pierwszym z nich jest specjalnie wyprofilowana tylna szyba, która kontroluje przepływ powietrza i pozwala usłyszeć wspaniały dźwięk silnika V12, zagłuszającego szum wiatru. Drugą nowością jest specjalny deflektor niwelujący zawirowania powietrza w kabinie podczas jazdy z otwartym dachem. Zmianom uległa także pokrywa silnika, która teraz składa się z dwóch kolumn sześciokątnych okien. Dodatkowo, przeprojektowano również tylne słupki zintegrowane z wlotami powietrza. Ich kształt pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów w przypadku dachowania.

Aventador Roadster będzie dostępny w nowym kolorze Azzuro Thetis, który nawiązuje do legendarnego modelu Miura z 1968 roku.

Ceny tego auta marzeń będą się zaczynały od 300 tys. euro. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów prawdopodobnie latem 2013 roku.